Dzisiaj przychodzę do Was z kolejną recenzją książeczek dla najmłodszych. Jasio ma około 250 tytułów i jego biblioteczka ciągle się powiększa. Mamy wiele ciekawych, rozwijających oraz zaskakujących książek. Teraz chciałam Wam pokazać książeczki z wydawnictwa Babaryba. Wydawnictwo to poznaliśmy dopiero ostatnio. Czego ogromnie żałuję, ponieważ mają niezwykle ciekawe propozycje. Do brzegu jednak! Sami zaraz zobaczycie.
Tydzień na budowie
Oprawa twarda
Książka opowiada jak wskazuje sam tytuł o budowie. Każdy kolejny dzień to nowy etap przedsięwzięcia. Słoń, krokodyl, goryl, żyrafa i chyba szczur 🙂 każdego dnia ciężko pracują aby na czas skończyć projekt. Krótki i rytmiczny tekst nie zanudza najmłodszych. Kolorowe i bardzo ciekawe ilustracje pozwalają na szereg pytań, dociekań i tłumaczeń. Na podstawie rysunków możemy opowiadać o wiele więcej niż sam tekst nam podsuwa. W prosty i łatwy sposób można poprzez zabawę nauczyć dziecko dni tygodnia. Na każdy przypada inny obowiązek. Finalnie powstaje plac zabaw dla dzieci co dodatkowo przykuwa uwagę naszej pociechy, bo to jest coś co lubi i dobrze zna. Dekoracje, poszczególne elementy placu zabaw to okazja do głębszych dyskusji.
Kto prowadzi? Who’s driving?
Oprawa twarda
Na kolejnych stronach mamy tutaj łamigłówki. Dziecko ma za zadanie odgadnąć kto prowadzi pokazany pojazd. Do wyboru jest kilka zwierząt, których ubiór wskazuje co mogą robić lub czym jeździć. I tak np. jako pierwsza zagadka występuje wóz strażacki. Do wyboru mamy cztery postaci :
kura ubrana w sukienkę
koza ubrana w strój lokaja z walizką pod pachą
słoń ubrany w mundur strażacki z siekierą w ręku
miś ubrany jak dziecko, z lizakiem w ręku
Wspólnie z dzieckiem możemy omówić każdy strój, opowiedzieć z czym nam się kojarzy lub co dany zwierzak może robić. Jasio uwielbia te łamigłówki. Dodatkowo mamy tutaj zdania w języku polskim i w angielskim. Co zatem daje nam ta książka? Wzmacniamy w dzieciach umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość oraz szlifujemy język angielski.
Jedż! Jedż! Stój!
Oprawa twarda
Dalej w tematyce pojazdów się poruszamy bo jak wiecie Jasio to istny wielbiciel pojazdów wszelkich! Stój! Stój! Jedź! to książka opowiadająca o niczym innym jak światłach drogowych. Bohaterowie to pojazdy z placu budowy. Pojazdy wyjątkowo wesołe. Mały zielony pomaga im współpracować i współdziałać określając tempo pracy. Jednak sam zielony po pewnym czasie staje się bardzo szybki i praca na około toczy się w zastraszającym tempie! Wesołe pojazdy nie potrafią już współpracować a praca zaczyna się walić! Ukończenie mostu wisi na włosku! Wtem pojawia się mały czerwony, który wspólnie z zielonym nadają odpowiedni rytm. A co potrafi żółty? Tego również dowiadujemy się z książki. Czego uczy? Tego, że warto działać razem, warto mieć plan, kolejność zadań i działać na równoległych płaszczyznach.
Plastik fantastik?
Oprawa twarda
I tutaj przechodzimy do książki skierowanej do troszkę starszego czytelnika. Jednak, Jasio bardzo lubi gdy mu ją czytam. Co nam książka pokazuje? Świat pełen plastiku. Mamy tutaj przekrój domu, w którym zaznaczone są produkty plastikowe. Mamy przekrój człowieka i listę produktów, które wymyślił człowiek aby naprawić człowieka oczywiście plastikowe! Jak np. sztuczny staw, sztuczne ucho czy sztuczna szczęka! Możemy się dowiedzieć w jaki sposób ten wszechobecny plastik jest wytwarzany. Znajdziemy również odpowiedź na pytanie czemu na plażach całego świata znajdowano gumowe kaczki. Czy wiesz kiedy wynaleziono plastik? Tutaj się tego dowiesz. Książka podpowiada również jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak sobie radzić z nadmiarem plastikowych śmieci.
Myślę, że w obecnej sytuacji ziemskiej książka jest wybitnie potrzebna. Aby młodsze pokolenie zauważyło to czego my nie przewidzieliśmy. Nawyki, codzienna troska oraz umiar to są cenne lekcje jakie dziecko może z tej książki zyskać.
ŚMIECI NAJBARDZIEJ UCIĄŻLIWY PROBLEM
Oprawa twarda
Ta książka jest skierowana do najstarszych dzieci. Sporo tekstu lecz tak samo wiele obrazków. Niebywale interesująca. Przeczytałam ją od deski do deski i nauczyłam się z niej bardzo wiele, co powinno mnie napawać wstydem. Skoro jednak ja, dorosła kobieta wiele z tego tytułu wiedzy zyskałam to myślę, że każde dziecko powinno również je przeczytać i zyskać szersze spojrzenie.
Książka jest o niczym innym jak o śmieciach.
Pokazuje, że zostawiamy śmieci wszędzie. Każdy nasz dzień obfituje w stertę śmieci. Spojrzenie na śmieci bywa różne. To co dla mnie jest bezużyteczne dla kogoś innego może mieć ogromną wartość! Ciężko jest zdefiniować słowo śmieć. W galeriach sztuki śmieci są wystawiane jako wspaniałe eksponaty! Archeolodzy znajdują śmieci i jest to dla nich sens pracy. Jest tu część poświęcona segregacji oraz recyklingowi co jest bardzo ważne dla młodych umysłów. Czym skorupka za młodu nasiąknie…. Duża część poświęcona jest powtórnemu wykorzystaniu przedmiotów, które chcielibyśmy już wyrzucić. Starsi ludzie nauczeni szacunku do rzeczy poprzez brak takiego wyboru za młodu starają się nadal nic nie wyrzucać. Choć dla nas jest to bardzo dziwne.
Czy wiecie że ludzkie śmieci są również w Kosmosie, na księżycu oraz kilka ton na Marsie? Problem mody i wyrzucanych ubrań, czy produktów które zbliżają się do końca terminu i wolimy nie ryzykować zatrucia tymczasem są to jeszcze dobre produkty. Wysypiska śmieci na terenach uboższych Państw, w których pracują najczęściej dzieci. Elektrośmieci w Nigerii wśród trującego dymu. Wreszcie ocean śmieci. Jak widzicie problemy poruszane w tej książce nie są błahe. Są niezwykle istotne dla nas, dla naszej planety i dla naszych dzieci. Są to smutne fakty, które warto znać aby móc postępować zgodnie ze sobą. Jak skutecznie walczyć z nadmiarem śmieci. To jest najważniejsza odpowiedź jaką znajdziecie w tej książce.
Tutaj możecie sprawdzić inną moją polecajkę http://kamciamamcia.pl/to-nie-czlowiek-przedzie-tkanine-zycia-on-jest-w-niej-tylko-mala-nitka-zwierzokracja-ksiazka-dla-kazdego-malego-i-duzego/