ROWER DZIECIĘCY
Uncategorized

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Czas czytania: 5 minut

Zacznijmy od tego czy warto to zrobić? Czy jazda na rowerze to gra warta świeczki? Moim zdaniem bezapelacyjnie. Umiejętność jazdy na rowerze to taki ważny skill. Gdy dziecko posiądzie tę umiejętność to oprócz oczywistej frajdy, dodatkowo otrzymuje również duży skok pewności siebie. Wbrew pozorom ta nauka nie jest tak łatwa na jaką wygląda. Dorośli mają tendencję do zapominania i umniejszania swoich osiągnieć i dokładnie tak się dzieje z jazdą na rowerze. A przecież utrzymać się prosto na rowerze, kierować precyzyjnie, hamować, uważać na przeszkody i jeszcze do tego pilnować żeby nie oddalić się od rodziców (co nie jest łatwe bo przecież nie można się oglądać za siebie na rowerze, żeby nie spaść) to nie jest prosta sprawa, bezspornie! A DLA WYTRWAŁYCH NA KOŃCU JEST ZNIŻKA NA STYLOWY ROWER!

Dlaczego warto nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko nogi ale również brzuch, plecy, pośladki. To trening dla całego organizmu. Okazuje się, także ten sport to także bodziec treningowy dla mózgu. Wzmacnia serce, przyspiesza krążenie, poprawia wydolność oddechową.

Poza aspektami zdrowotnymi, które są szalenie ważne to nauczenie dziecka jazdy na rowerze odsłania przed nami możliwość cudownie spędzonego wspólnie czasu. Wycieczki rowerowe do wspaniałych i ciekawych miejsc to niekwestionowana zaleta tego sportu. Nie ma na świecie lepszego prezentu dla dziecka niż spędzanie z nim czasu.

ROWER DLA DZIECKA

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

W głowie pewnie macie teraz obraz kijka, dodatkowych kółek i trudu w przekonanie dziecka aby spróbowało swoich sił w samodzielnej jeździe. Myślałam dokładnie to samo. Gdy mój syn śmigał na rowerku biegowym jak zawodowiec, gdy rozpędzał się, podnosił nogi do góry byłam przekonana, że zmiana roweru na taki z pedałami to czysta formalność. Wszystko wskazywało na to, że nauka jazdy na rowerze nie będzie trudna i długa. Tak się nie stało. Teraz widzę jakie popełniłam błędy i dlaczego nauka jazdy na rowerze zajęła nam dwa lata.

Dobranie roweru

Sprawa moim zdaniem najważniejsza to odpowiednie dobranie roweru. Tutaj warto skorzystać z wiedzy doświadczonych profesjonalistów.

To był pierwszy i chyba najważniejszy błąd. Jaki powinien być idealny rower do nauki jazdy? Lekki i dostoswany do wzrostu. To jest klucz. Dla nas różnica 3 kg nie jest aż tak znacząca. Mały człowiek powinien bez problemu potrafić podnieść rower i przeprowadzić go z miejsca na miejsce. No dobra bez problemu to może zbyt dużo powiedziane ale powienien być w stanie to zrobić.

Jazda na rowerze powinna być przyjemnością a nie katorgą i walką o przetrwanie przy każdym ruchu nogą. Z mojej strony mogę polecić specjalistów w rowery stylowe. Doradzą, wytłumaczą i dobiorą rower idealny. Można się z nimi skontaktować przez FB tutaj, na insta lub przez email. U nas dobór roweru trwał kilkanaście minut. Efekt? Jaś nauczył się na nim jeździć w 1 dzień. 1 dzień! Gdy na poprzednim rowerze próbował da lata. Mam dla Was zniżkę na rowery właśnie w rowery stylowe na hasło KAMCIA5 otrzymacie 5% zniżki. Ciekawostką jest to, że rowery tam są naprawdę w dobrej cenie. Używając mojego kodu kupicie je w zasadzie najtaniej w sieci.

Lifehacki nauka jazdy na rowerze

Gdy już mamy rower, przyszła kolej na naukę. Mogę Wam powiedzieć czego nie robić ;). Nie używamy kijków ani bocznych kółek. Moim zdaniem to tylko opóźnia naukę jazdy na rowerze co mam potwierdzone doświadczeniem (2 lata z kijkiem).

Co możemy zrobić aby pomóc dziecku nauczyć się jeździć na rowerze:

Odkręcamy pedały

Tak tak! Odkręcamy pedały w nowym rowerze i dajemy dziecku pośmigać bez nich. Robimy taki rowerek biegowy. Dlaczego? Ten prosty zabieg pozwoli dziecku zapoznać się z geometrią roweru, z jego ciężarem, z hamulcami. Pozwoli mu to poczuć rower i być może przestać się go trochę bać. Czując grunt pod nogami rower nie wydaje się już taki straszny. Czas takiej jazdy dostosujcie do swojej pociechy. Niektórym wystarczy 5 minut inni potrzebują więcej.

Szukamy odpowiedniego podłoża

Asfalt boli. Gdy się przewrócimy. Może więc warto poszukać podłoża bardziej przyjaznego dla kolan. Tutaj również dobrym pomysłem jest nauka jazdy na delikatnej górce. Nauka jazdy na rowerze lubi prędkość a z górki najłatwiej taką prędkość uzyskać.

Szalik pod pachy

Ten stary sposób naszych rodziców jest tak bajecznie prosty i skuteczny, że szok. To jest sposób, który my polecamy i który nam właśnie pomógł. Obwiązujemy dziecko szalikiem pod pachami i idziemy/biegniemy za nim asekurując. Co to daje? Ogromne poczucie bezpieczeństwa dla dziecka połączone z samodzielną jazdą. Nie ma dodatkowego obciążenia kijkiem. Dziecko dosłownie czuje, że je trzymacie bo czuje szalik. Nie boi się, że spadnie bo przecież jest szalik i jak tylko traci równowagę to rodzic zdąży je złapać! Genialne. Dziecko w mig łapie równowagę i pewność siebie. Choć czasem dziecko może dłużej potrzebować szalika. Pozwólmy mu na to, biegajmy za nim i wspierajmy go w tym dążeniu do samodzielności. Świadomość bezpieczeństwa w głowie naszego dziecka jest warta tego biegania. Niestety jedyne zdjęcie jakim dysponuje pochodzi z filmu, gdyż Jaś potrzebował kilku minut z szalikiem i już śmigał sam.

Cierpliwość

To jest równie ważny element całego procesu nauki. Cierpliwość i brak oczekiwań. Dziecko powinno mieć czas i spokój psychiczny podczas nauki jazdy na rowerze. Dorośli czasem projektują na dzieci swoje pragnienia “Zobacz a Adaś już jeździ na rowerze, a Ty taki duży i się boisz” to chyba najgorsze co można powiedzieć. Dziecko widzi i słyszy. Nie umie jeździć na rowerze z jakiegoś powodu i rzadko tym powodem jest lenistwo. Jak wspomniałam na początku – nauka jazdy na rowerze jest naprawdę trudna i wymaga ogromnej koordynacji. Wspierajmy dziecko a nie zmuszajmy. Dajmy mu możliwość poczucia frajdy, radości płynącej nawet z tej nauki. Gdy dziecko przewróci się na asfalt i zedrze kolano nie wymagajmy od niego uśmiechu i nie mówmy nic się nie stało. Przygotujmy się do tego procesu nauki wewnętrznie. Zadbajmy też o siebie (nie bądźmy głodni, zmęczeni) wtedy łatwiej będzie nam przelać swój entuzjazm na dziecko.

Post powstał we współpracy z Rowery Stylowe . Jeśli szukacie roweru dla siebie bądź dla dziecka to łapcie zniżkę KAMCIA5 da Wam 5% zniżki.

A Wy jakie macie sposoby na naukę jazdy na rowerze? Co się u Was sprawdziło?

JAK NAUCZYĆ DZIECKO JEŹDZIĆ NA ROWERZE

Close