zabawki

Zabawka dla chłopca i dziewczynki. Czy trudno jest przestać szufladkować?

Czas czytania: 4 minut

Niezmiennie zaskakuje mnie podejście wielu ludzi w temacie zabawka dla dziecka. Niby tacy postępowi a jednak samochód to tylko dla chłopca a lalka tylko dla dziewczynki. Dzisiaj na placu zabaw byłam świadkiem jak babcia do wnuczka wypaliła “a coś Ty baba? Zostaw tę lalkę. Samochodem się pobaw jak prawdziwy chłopiec”. Czyli nieprawdziwi chłopcy nie mogą się bawić lalkami? W ogóle co to znaczy prawdziwy chłopiec? Jestem skołowana.

Często Wam o tym wspominam. Jako mama dwuletniego chłopca jestem wystawiana na próbę. Moje zdanie jest niezmienne. Płeć nie ma znaczenia w doborze zabawek. Jako mała dziewczynka bawiłam się najchętniej samochodami mojego brata. Czy coś mi się z tego powodu stało? Absolutnie nie. Wybór mój być może był związany z mniejszym niż inne dzieci poziomem wyobraźni i podejściem raczej racjonalistycznym niż stricte dziecinnym.

Na co zwracać uwagę przy zabawkach dla dzieci?

Na temperament i charakter dziecka. Są to cechy, z którymi dzieci się rodzą i tylko w pewnym małym stopniu, my jako rodzice możemy je w którąś stronę delikatnie naprowadzić. Jasio jest np. dzieckiem spokojnym, rozsądnym i dosyć śmiałym. Zabawki dla niego wybieram na podstawie obserwacji. Dostosowuje aktualne zakupy zabawkowe do bieżących zainteresowań i możliwości Jasiulki. Puzzle dla czterolatków są dla niego idealne. Wszelkie prace plastyczne, klejenie, wydzieranie, wycinanie są absolutnie nie dla niego. Nie zmuszam. Cierpliwie proponuję coraz to nowe formy zabawy manualnej aby w końcu znaleźć to w czym jest dobry.

Lalka dla chłopca? Zwariowałaś?

Tak. Spotkałam się z tymi zdaniami. I to od najbliższych. Jakby lalka miała umniejszyć męskość mojego małego synka. Przecież taka lalka może go nauczyć empatii, dbania o drugą osobę, opieki i szeregu innych przydatnych rzeczy. Jasiek nie ma lalki. Wiecie dlaczego? Ponieważ obserwowałam go gdy byliśmy z wizytą u koleżanek z córkami. Tam było sporo lalek, butelek dla lalek a nawet pieluszek 🙂 Jasio nie był kompletnie zainteresowany. Bawił się kilka sekund i jego uwaga kierowała się na pociąg, samochody. To był dla mnie wystarczający sygnał, że to nie czas na lalę. Nie ma sensu niczego udowadniać na siłę. Jeśli kiedyś poprosi mnie o swoją lalę to zapewne mu taką zakupię lub uszyję.

Nie uważam za rozsądne narzucać mojemu dziecku w co może się bawić a czego ma nie dotykać.

Każda zabawka powoduje rozwój umiejętności. Im szerszy wachlarz tym lepiej. Nie dotyczy to tylko zabawek. Bo przecież dziecko bawi się wszystkim. To co dla nas jest szarą codziennością lub przykrym obowiązkiem dla dziecka jest rewelacyjną przygodą. Przykład? Sprzątanie. Od kiedy te nasze małe skrzaty zaczynają chodzić interesują się tym jak sprzątamy, narzędziami do sprzątania. A my? Dla nas to okrutnie przykra codzienność 🙂 Kurze, odkurzanie, zmywanie. Bleee. Robimy to automatycznie, bez werwy i zbytniego zainteresowania. Za to nasze dzieci zabierają nam szczotki, odkurzacze i chcą same! To jest właśnie ta ogromna ciekawość świata, która napędza dzieci.

Warsztat dla dziewczynki? Przecież to dla chłopców!

Tak. I to jest bardzo niesprawiedliwe. Dlaczego dziewczynka nie ma prawa bawić się warsztatem, młotkiem, samochodem czy nawet żołnierzykiem? Bo jest dziewczynką? Dla mnie to nie jest argument. Na szczęście zmienia się to wszystko. To nasze nastawienie, podejście i stereotypy. I nie jestem za tym aby nie zwracać uwagi na płeć. Jestem za tym aby zwracać uwagę na to czego potrzebuje nasze dziecko. Jeśli dziewczynka wykazuje ogromne zainteresowanie czynnościami technicznymi jak np. zabawa w warsztacie to dlaczego mamy jej tego zabraniać? Szczęście dziecka jest chyba w tym wszystkim najważniejsze prawda?

Swoboda w podejmowaniu decyzji to ważny aspekt naszego życia prawda? Kiedy ktoś ogranicza nam tę wolność czujemy się jakby nas uwierało za ciasne ubranie. Dzieci też chcą o sobie decydować. Wiadomo, że nie możemy im dać pełnej swobody decydowania o sobie. Możemy jednak wspierać ich pewność siebie wybierając zabawki odpowiednie dla danego krasnala. I proszę nie bójcie się co ludzie powiedzą bo to akurat nie ma żadnego znaczenia. Przynajmniej mieć dla Was nie powinno. Bo nie jesteście zupą pomidorową żeby Was każdy lubił 🙂

Propozycje zabawek dla obu płci.

Mam dla Was dzisiaj dwie propozycje. Warsztat jest prezentem na gwiazdkę. Wiem, że Jasio będzie się nim bawił ponieważ u swojego kolegi rwie się do warsztatu. Nawet pociągi przestają mieć wtedy znaczenie a to rzecz rzadka. Jakość warsztatu jest niezwykle wysoka. Wszelkie narzędzia są solidne i super wykonane. I na to zwracałam uwagę wybierając go. Aby to nie była zabawka na jeden raz a że uwielbiam drewniane zabawki to na taką właśnie padł wybór.

Możecie go kupić tutaj https://mamabrum.eu/p/14/482/duzy-drewniany-warsztat-ponad-100-elementow-ruchoma-pila-przedsprzedaz-zabawki.html?gclid=Cj0KCQiAuefvBRDXARIsAFEOQ9Hkr4Vsr4o_UdZRLryNnMTWanBXbSD-xz3ZnKJHAzoJjXVCt0ykt_oaAl2aEALw_wcB

Propozycja druga to domek dla lalek

O ile lalek Jasio nie pragnie tak domkiem z laleczkami bardzo lubi się bawić. Zrobiliśmy nawet domek z tektury i bawiliśmy się figurkami i był to strzał w dziesiątkę. Myślę, że następną zabawką będzie właśnie taki domek. Uczy bardzo wiele i pomaga rozwijać wyobraźnię. A to jest niezwykle istotne.

https://mamabrum.eu/p/31/522/drewniana-willa-domek-dla-lalek-w-zestawie-lalki-akcesoria-i-meble-domki-dla-lalek-zabawki.html

Pamiętajcie o mojej zniżce! W sklepie http://www.mamabrum.eu
możecie zakupić prezenty dla swoich pociech z 10% zniżką a już są tam mega rabaty! Na hasło KAMCIAMAMCIAA do końca 2019 roku dostaniecie aż 10 % zniżki. Zabawki są świetnej jakości także nie zastanawiajcie się długo 😉

Close