W życiu każdego rodzica przychodzi moment, kiedy musi nosić rowerek za swoim dzieckiem, na kilkukilometrowych spacerach. Ważne więc, aby rower ten był…. No właśnie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego pojazdu? Ja Wam powiem na co ja uwagę żem zwracała. A rowerek mamy i często go nosimy za naszym synkiem.
Od kiedy?
My zakupiliśmy gdy Jasiek miał rok i 8 miesięcy. Dla niego było to zdecydowanie za wcześnie. To jednak nie jest żaden wyznacznik. Córka przyjaciół, śmigała na rowerku gdy miała rok i 5 miesięcy. Syn znajomych gdy miał 3 lata. Ważne jest, co na ten temat mówi nasze dziecko. Warto jest sprawdzić na wehikule wypożyczonym od kogoś na chwilę. Na czas aby dziecko mogło się z nim zaprzyjaźnić.
Siodełko
Jak to w każdym rowerku, siodełko to rzecz niesamowicie istotna! Od niego zależy samopoczucie naszych czterech liter po wycieczce rowerowej. Biorąc pod uwagę, jaką odległość nasze dzieci potrafią na takich rowerkach pokonać to warto zwrócić uwagę z jakich materiałów jest zrobione i jak jet wyprofilowane. Równie ważna jest możliwość regulacji aby pojazd mógł służyć naszym dzieciom dłużej (co oznacza pewne oszczędności).
Waga
Waga jest istotna z powodu dwóch aspektów. Jest to parametr ważny dla dziecka (przecież musi jakoś utrzymać ten rower w pionie) i dla rodzica! Noszenie godzinami roweru za dzieckiem to przecież norma. W naszym rowerku jest specjalny pasek (i to jest genialne) dla rodzica co by ten rower nie ciążył za bardzo. Kindekraft space to rowerek o wadze 3,6 kg i pomimo, że nie jest to rower z kategorii najlżejszych to jest ok.
Hamulec
Rzecz niebywale przydatna i wskazana! Odpowiednie używanie hamulca już od tak młodego wieku to podstawa jazdy na rowerku. Pomimo, że to rowerek biegowy to może osiągać, jak dla mnie, za duże prędkości. Nauczenie dziecka korzystania prawidłowego z hamulca, zagwarantuje nam spokojniejsze spacery. Ważne, żeby nie był to hamulec zbyt sztywny i zbyt miękki bo to może prowadzić do zbyt agresywnego hamowania lub zbyt długiego. A to może niestety oznaczać kolizję.
Rodzaj kół
Ma to znaczenie dla operatora roweru czyli dla naszego dziecka. Miękkość kół znacząco wpływa na komfort jazdy. Rodzaj tworzywa znacząco wpływa na częstotliwość wymieniania! Przecież dziecko jeździ po każdej powierzchni. Koła powinny być z materiału odpornego na przebicia i jednocześnie tak miękkie aby jazda była czystą przyjemnością. Rowerek space ma duże koła z nieprzebijalnej pianki, które dodatkowo absorbują wstrząsy.
Gadżetomania
Dzwonek do roweru niby gadżet a moim zdaniem tak samo potrzebny jak hamulec! Minie troszkę czasu zanim Jasio nauczy się go używać. Koordynacja potrzebna do kierowania rowerem jedną ręką jeszcze daleko przed nami. Na razie muszą nam wystarczyć sygnały dźwiękowe. “Uwaga Jasio!!” z ust dwulatka skutecznie udrażnia przejazd 🙂 Torebka na skarby zapełnia się w ekspresowym tempie, muszelki, kamyczki, kwiatuszki, gałązki i tysiące innych, cennych przedmiotów można odnaleźć w Jasiuldkowym rowerze.
Certyfikaty
To jest jedna z rzeczy tak oczywistych, że zastanawiałam się czy ją tutaj zawrzeć. Wszystkie produkty, które kupuję dla Jasia mają certyfikat. W pewnym stopniu gwarantuję mu bezpieczeństwo. Rowerek bez certyfikatu czy testów nie jest dla mnie czymś pożądanym.
Reasumując, nasz rowerek sprawdza się idealnie choć trochę trwało zanim uczucie między nim a Jasiem pojawiło się. Stosowaliśmy metodę małych kroczków, żadnego zmuszania, porównywania do innych dzieci czy tekstów typu” no taki duży chłopczyk a nie potrafi jechać na rowerze”
Uważam, że każdy ma swój czas na opanowanie niektórych umiejętności. Dla jednych dzieci rowerek jest idealny, dla innych hulajnoga a dla jeszcze innych nic. Trzeba obserwować dziecko, słuchać go i akceptować sytuację. Taka jest moja rola w macierzyństwie i świetnie się z nią czuję.
A nasz rowerek to Kindekraft Space i polecamy go https://kinderkraft.com/pl/produkty/rowerki/space
Rowerek ten w 100 % spełnia wszelkie krytera, którymi należy się kierować podczas wyboru takiego pojazdu.
Jest dostępny w trzech kolorach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.