macierzyństwo,  RZS

Pobieranie krwi w domowym zaciszu (rabat dla czytelników)

Czas czytania: 3 minut

Pobieranie krwi u dziecka to czynność niezbyt przyjemna. Badania jednak to niezwykły przywilej. To, że możemy zbadać sobie krew pod kątem wielu chorób, profilaktycznie czy też ze wskazań jest wspaniałym sposobem na wykrycie chorób bądź uspokojenie swojego serca. Samo pobranie jest ogromnie stresujące nie tylko dla dzieci. Pobyt w przychodni to dodatkowy stres. Pandemia to ogromne zagrożenie. Jak zatem pobrać krew dziecku aby zminimalizować stres oraz ryzyko zakażenia koronawirusem?

Stresory podczas pobierania krwi

Dzieci inaczej odbierają świat. Nie mają takich problemów jak my. Mają większe i zupełnie inaczej sobie z nimi radzą. Bezpośredniość oraz szczerość dzieci jest niepodważalna. Podczas gdy my, takie rutynowe czynności jak pobranie krwi traktujemy jako coś co trzeba zrobić to dzieci widzą to zupełnie inaczej.

Mama zabiera dziecko do przychodni, w której jest dużo obcych ludzi. Pojawia się poczucie zagrożenia, niepewności i lęku. Oczekiwanie w kolejce potęguje ten lęk. Zauważyłam u Jasia, że wraz z wiekiem skraca się czas spokoju w przychodni. Kiedyś czas nie miał żadnego wpływu. Nie denerwował się, nie bał. Teraz kiedy jest bardziej świadomy tego co dzieje się wokół niego pojawiają się problemy. Im dłużej musimy czekać tym jest trudniej.

Badania, które należy przeprowadzić na czczo są dodatkowym stresorem. Dorośli mają problem z zakazem jedzenia, więc naturalne że u dzieci wygląda to jeszcze gorzej. Każdej mamie pęka serce, gdy dziecko płacze. Pobranie krwi to jednak bardzo ważny element naszego życia. Nie można tak po prostu z niego zrezygnować. Możemy jednak uczynić to bardziej przyjemnym.

Jak zminimalizować stres podczas pobierania krwi

Jeśli pobranie krwi w przychodni jest dla Was bardzo stresujące. Jeżeli ryzyko zarażenia koronawirusem jest dla Was zbyt wysokie i unikacie przychodni oraz punktów pobrań. Jeśli Wasze dziecko panicznie boi się przychodni czy pobierania krwi to mam dla Was sprawdzone rozwiązanie. Korzystam od jakiegoś czasu z usług firmy http://www.upacjenta.pl.

Upacjenta.pl to usługi medyczne w Twoim domu. Co to oznacza w praktyce? Zminimalizowanie stresu do minimum. Poprzez stronę możemy umówić wizytę domową w dogodnym dla nas terminie. Pielęgniarka, która zgłasza się pod wskazany adres zachowuje wszelkie procedury bezpieczeństwa. Ma na sobie maseczkę z filtrem FFP3, maseczkę zwykłą, przyłbicę, fartuch, środek do dezynfekcji, rękawiczki, jednorazową matę do pobierania krwi. Jak widzicie na zdjęciu zabezpieczenia są naprawdę mocne. Czułam się absolutnie bezpieczna. Dla mnie to bardzo ważne, jako osoba z chorobą autoimmunologiczną jestem w grupie ryzyka.

Sam proces zamawiania wizyty i jej realizacji został dostosowany do bieżących warunków. Jeszcze przed umówieniem wizyty zostałam zapytana o występowanie jakichkolwiek objawów choroby. Tylko jeżeli jestem zdrowa pobranie jest możliwe. Przed i po każdym pobraniu pielegniarka dokładnie myje i dezynfekuje ręce. Korzysta również z narzędzi jednorazowego użytku oraz ze specjalnych mat, na których odbywa się pobranie. Krew jest pobierana systemem próżniowym, który zmniejsza ryzyko zakażenia i kontaktu miejsca wkłucia i materiału ze środowiskiem. 


Bufor bezpieczeństwa podczas samego procesu

W domu dziecko czuje się bezpiecznie. Jest mama, są jego zabawki. To jego bufor bezpieczeństwa. Stronimy raczej od tv i telefonów jednak w tej sytuacji włączyłam synkowi bajkę i cały proces pobrania krwi przebiegł bez jednej łezki. Był troszkę zmartwiony ale z ulubionym pociągiem w ręku, w otoczeniu swoich zabawek, we własnym domu i na kolanach u mamy stres był nieporównywalnie mniejszy. Jeśli mogę wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa mojego dziecka to robię to.

W tym trudnym okresie pandemii takie rozwiązanie jest mi szczególnie bliskie. Poza okresem pandemii jest to możliwość, która ułatwia nam życie. Pobranie krwi w domu, o określonej godzinie i bez kolejek. Wyniki odbieram następnego dnia przez internet. Mogę również skonsultować je ze specjalistą.

Jeśli chcielibyście sprawdzić na własnej skórze jak wygląda taka wizyta to mam dla Was coś fajnego. Z kodem KAMCIAMAMCIA15 dostaniecie zniżkę. Warto skorzystać i to nie tylko na pobranie krwi. KTG czy wizyta lekarska to możliwości oferowane przez upacjenta.pl

Jestem ciekawa jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Podzielcie się nim w komentarzu.


Close

Fajny newsletter

Zapisz się do mojego newslettera a obiecuję wysyłać Ci tylko ważne wiadomości i tylko raz w tygodniu.  
Holler Box